27.07.2015
Bodový systém (hodnocení řidičů) slouží ke sledování opakovaného páchání dopravních přestupků nebo trestných činů. Jedná se o jeden z nástrojů nástrojů, jimiž je vynucováno dodržování pravidel silničního provozu.
Bodový systém byl v ČR zaveden v roce 2006 na základě zákonů č. 411/2005 Sb. a 226/2006 Sb., kterými byl novelizován zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Od té doby se vybodovalo už přes 35.000 řidičů.
Jak funguje bodový systém
Za každý bodovaný přestupek získá řidič 2-7 trestných bodů v registru řidičů, který vede Ministerstvo dopravy. Body se i odečítají, a to buďautomaticky po roce řízení bez ztráty bodu nebo absolvováním školení bezpečné jízdy.
Vybodování
Po dosažení 12 bodů dochází k tzv. vybodování. Řidič od příslušného úřadu obce s rozšířenou působností obdrží informaci o dosažení 12 bodů a výzvu k odevzdání řidičského průkazu. Do 5 pracovních dnů od doručení této výzvy ztrácí řidič i řidičské oprávnění.
Pozbytí řidičského oprávnění se lze v některých případech zabránit podáním námitky proti záznamu bodů a v následném správním řízenís řidičem.
Vrácení řidičského průkazu
Pokud řidič přijde o řidičský průkaz v důsledku vybodování, může požádat o vrácení řidičského průkazu nejdříve po jednom roce a po:
- přezkoušení z odborné způsobilosti v autoškole
- absolvováni lékařské prohlídky
- absolvováni dopravně psychologického vyšetření
Jak zjistit aktuální počet bodů
Aktuální stav bodového konta řidiče lze zjistit na Výpisu z bodového hodnocení řidiče, který lze získat na každém Czech POINTu, tedy např. na pobočkách České pošty.